Dünya Manşet

Alper Gezeravcı Dünya’ya geri dönüyor, yolculuk başladı

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da içinde bulunduğu Axiom-3 (Ax-3) ekibi, Dragon kapsülüyle Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) ayrıldı. Alper Gezeravcı Dünya’ya geri dönüyor, yolculuk başladı Axiom Space, aralarında Türkiye’nin ilk..

Alper Gezeravcı Dünya’ya geri dönüyor, yolculuk başladı

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da içinde bulunduğu Axiom-3 (Ax-3) ekibi, Dragon kapsülüyle Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) ayrıldı.

Alper Gezeravcı Dünya’ya geri dönüyor, yolculuk başladı

Axiom Space, aralarında Türkiye’nin ilk astronotu Gezeravcı’nın da içinde yer aldığı Ax-3 ekibinin, Dragon kapsülüyle ISS’den ayrılışını canlı olarak yayınladı.

Dönüş yolculuğunun yaklaşık 48 saat sürmesi bekleniyor.

 9 Şubat’ta Daytona Beach’e inecek

Axiom-3 (Ax-3) ekibini taşıyan Dragon kapsülünün, 9 Şubat’ta ABD yerel saatiyle 08.30’dan sonra (TSİ 16.30) Florida’da Daytona Beach bölgesinde okyanusa iniş yapması bekleniyor.

Axiom Space’in X sosyal medya hesabından yapılan paylaşıma göre, Ax-3 ekibinin, Florida kıyısına iniş yapana dek 47 saatlik bir yolculuk yapması öngörülüyor.

Daytona Beach bölgesinde okyanusa 9 Şubat’ta TSİ 16.30’da iniş yapması beklenen Dragon kapsülü için Axiom Space canlı yayını da yerel saatle 07.25’te (TSİ 15.25) başlayacak.

“Adam dönüyor”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Adam dönüyor. Alper Gezeravcı, Türkiye’nin insanlı ilk uzay misyonunu gerçekleştirdi. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Türk bilim insanları tarafından hazırlanan 13 bilimsel deneyi tamamladı. Türk gençliği ve gelecek nesiller için ilham kaynağı oldu” ifadelerine yer verdi.

Bakan Kacır Gezeravcı ile görüştü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır  Türkiye’nin ilk astronotu Gezeravcı ile bir görüşme gerçekleştirdi. “Her zamanki gibi özgüven ve cesaret sahibiydi” diyen Kacır görüşme anlarını sosyal medya hesabından paylaştı.

13 bilimsel deney yaptı

Gezeravcı’nın da içinde bulunduğu Ax-3 mürettebatını Space X firmasına ait Crew Dragon uzay aracıyla ISS’e taşıyan SpaceX Falcon 9 roketi, 19 Ocak TSİ ile 00.49’da NASA’nın Florida’da bulunan Kennedy Uzay Merkezi’ndeki fırlatma kompleksi 39A’dan fırlatılmıştı. Gezeravcı, Michael Lopez-Alegria, Walter Villadei ve Marcus Wandt’tan oluşan 4 kişilik mürettebat, ISS’ye 20 Ocak’ta ulaştı. Gezeravcı, 7 astronotun bulunduğu ISS’te 13 bilimsel deney gerçekleştirdi.

3 kez ertelenmişti

Dönüş için planlanan ilk tarih 3 Şubat olarak belirlenirken, hava koşullarının elverişli olmamasından dolayı ekibin ISS’ten ayrılması 3 kez ertelenmişti.

Ast

Dragon kapsülünün ISS’den ayrılış için Axiom Space canlı yayın yapmaya başladı. Yayın, Anadolu Ajansı (AA), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Uzay Ajansının (TUA) sosyal medya hesaplarından simultane çeviri eşliğinde canlı izlenebilecek.

İlk görüntüler geldi

Axiom’un canlı yayınında paylaşılan görüntülerle birlikte, Alper Gezeravcı’nın da bulunduğu ekip, yaklaşık 47.5 saat sürecek olan yolculukları öncesinde hazırlıklarını tamamladı. Ekip, ABD’nin Florida eyaletindeki Atlas Okyanusu ile Meksika Körfezi arasındaki 7 potansiyel iniş noktasından birine varmayı hedefliyor.

Kapsül

NASA’nın Houston’daki kontrol odası da hazırlıkları anlık olarak takip ediyor. Gezeravcı ve diğer 3 astronotu yörüngeye taşıyan SpaceX’in Dragon uzay aracı, 19 Ocak’ta Kennedy Uzay Merkezi’nden başarılı bir şekilde fırlatılmıştı.

Kaps

Dragon uzay aracı, yaklaşık 36 saatlik bir uzay yolculuğunun ardından 20 Ocak’ta TSİ 13.40’ta Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenmişti.

 

EDİTÖR: Elif Bilir

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL