Dünya Manşet

İsrail’in yapay zeka silahları endişelendiriyor: Artık en kötü ölümle karşı karşıyayız

Yapay zeka destekli silahlar, İsrail’in teknoloji endüstrisinde önemli hale geliyor. Silah uzmanı Wareham, yeni savunma teknolojilerinin kullanımı konusunda uyarıda bulundu. İsrail’in yapay zeka silahları endişelendiriyor: Artık en kötü ölümle karşı..

İsrail’in yapay zeka silahları endişelendiriyor: Artık en kötü ölümle karşı karşıyayız

Yapay zeka destekli silahlar, İsrail’in teknoloji endüstrisinde önemli hale geliyor. Silah uzmanı Wareham, yeni savunma teknolojilerinin kullanımı konusunda uyarıda bulundu.

İsrail’in yapay zeka silahları endişelendiriyor: Artık en kötü ölümle karşı karşıyayız

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün silah uzmanı Mary Wareham, AFP’ye verdiği demeçte, Gazze’deki savaşta giderek artan sivil ölü sayısının, yeni savunma teknolojisi türlerinin kullanımı konusunda çok daha fazla denetime ihtiyaç duyulduğunu ortaya koyduğu uyarısında bulundu.

Wareham, “Artık en kötü ölüm ve acı durumuyla karşı karşıyayız; bunların bir kısmı da yeni teknoloji tarafından sağlanıyor.” diyerek endişesini dile getirdi.

Yapay zeka mesajı

İsrail Ordusunun Sözcüsü Daniel Hagari’nin geçen ay birliklerinin “aynı anda hem yer üstünde hem de yer altında” faaliyet gösterdiğini duyurması, yeni yapay teknolojinin savaşta kullanıldığına dair önemli ipuçları verdi.

Üst düzey bir savunma yetkilisi AFP’ye, kullanılan yeni teknolojinin düşman insansız hava araçlarını imha ettiğini ve Hamas’ın Gazze’deki geniş tünel ağının haritasını çıkardığını söyledi.

İsrail’de faaliyet gösteren teknoloji şirketi Nation Central Genel Müdürü Avi Hasson, “Genel olarak Gazze’deki savaş tehditler sunuyor, ancak aynı zamanda gelişen teknolojileri sahada test etme fırsatları tanıyor.” diyor. Hasson, “Hem savaş alanında hem de hastanelerde kullanılan ve geçmişte kullanılmayan teknolojiler var”diyerek ülkesinin yapay zeka teknolojisini savaşta test etmeye başladığı masajını verdi.

İsrail’in yapay zeka kullanarak ürettiği silahlar

Merkava tankının “beşinci nesli” olarak tanımlanan ve yapay zekayı kullanan Barak tankının en önemli özelliği kapakları kapalıyken bile “güvenilir sensörlerden oluşan geniş bir altyapı” çevresini görebilmesi.

Barak modeli ayrıca tankın etrafında 360 derecelik bir “koruyucu kalkan” oluşturan “Trophy aktif koruma sistemi” ile çalışırken, bu sistem, tanka yönelik herhangi bir tehdidi anında tespit ediyor ve ateş ederek yaklaşan füzeyi etkisiz hale getiriyor.

“Spark”, İsrail Hava Kuvvetleri’nin istihbarat toplama ve muharebe destek insansız hava araçları filosu olan “Storm Clouds” programının bir parçası olarak geliştirildi.

“Spike Firefly” ise sadece 3 kilogram ağırlığında kamikaze insansız hava araçlarının bir modeli ve savaş başlığı ile birlikte geliyor.  Bu İHA, bir alan üzerinde 30 dakikaya kadar havada kalarak gezinebiliyor ve birliklere 1,5 kilometre öteye kadar uzaklıktan bilgi sağlayabiliyor.

Hedef tanımladıktan sonra üsse geri dönebiliyor ya da 350 gramlık çok yönlü parçalanma savaş başlığı ile donatılmışsa hedefe çarpabiliyor. Hassas, lazer ve GPS güdümlü havan topu mühimmatı olarak bilinen “Iron Sting”, “tüm savaş alanı senaryolarında” çalışabilen 120 milimetrelik hassas güdümlü 1-12 kilometrelik menzile sahip bir havan mühimmatı.

 

KAYNAK: Euronews

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL