Güncel Manşet

Meteoroloji cuma akşamına dikkat çekti! Türkiye’nin en soğuk noktası -32 derece!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü haftalık hava tahminleri raporunu yayınladı. Geçtiğimiz hafta, Meteoroloji, Valilik, AKOM İstanbul için kar uyarısı yapmıştı. Fakat beklenen kar yağmadı. Peki, Türkiye’de hava durumu bu hafta nasıl olacak?..

Meteoroloji cuma akşamına dikkat çekti! Türkiye’nin en soğuk noktası -32 derece!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü haftalık hava tahminleri raporunu yayınladı. Geçtiğimiz hafta, Meteoroloji, Valilik, AKOM İstanbul için kar uyarısı yapmıştı. Fakat beklenen kar yağmadı. Peki, Türkiye’de hava durumu bu hafta nasıl olacak? Hafta sonu kar bekleniyor mu?

Meteoroloji cuma akşamına dikkat çekti! Türkiye’nin en soğuk noktası -32 derece!

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre hava sıcaklığı, yurt genelinde biraz artacak, batı kesimlerde mevsim normalleri civarında, doğu kesimlerde mevsim normallerinin yer yer altında seyredecek. Rüzgar, genellikle kuzey yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esecek.

Yurt genelinin parçalı, yer yer çok bulutlu, sabah saatlerinde Kocaeli, Yalova ve Samsun çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. İç ve doğu bölgelerde yer yer sis ve pus hadisesi ile birlikte buzlanma ve don olayı beklenirken, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunuyor.

Hava Durumu-4

Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen televizyon programında, “Bugün Perşembe Türkiye yağışsız bir gün geçirecek. Sıcaklıklar 2-3 derece yükseliyor. İç kesimlerde buzlanma ve gece don olayı meydana gelir. Zirai don a dikkat. Cuma akşamı İstanbul’a yağmur geliyor. Kıbrıs Alçak basıncının bölgede yarattığı tahribat bugün ortaya çıkar”

GÖKDELENELER SICAKLIĞIN DÜŞMESİNİ ETKİLİYOR

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen konuyla ilgili, “20 milyon kişinin yaşadığı bir şehirde biraz çok zor esasında. Kar sıcaklığı dediğimiz bizim 4 derecenin altına düşmesi lazım. Şehir merkezinde İstanbul için konuşuyorum 4 derecenin altına düşmüyor bir türlü” şeklinde konuştu.

Gökdelenler, binalar, asfaltlar sıcaklığın düşmesini etkiliyor. Uzmanlar “ısı adası” etkisinden bahsediyor. “Isı adası etkisi şudur; Güneş’ten gelen radyasyonu alır yeryüzü, yeryüzünün alma miktarı değişir. Binaların olduğu asfaltın olduğu yerler daha çok alır güneşten enerjiyi ve daha çok ısı verir atmosfere.”

Prof. Dr. Şen, “Kar yağmasını etkileyen diğer nedense deniz sıcaklıkları”İstanbul’un her tarafı denizlerle çevrili neredeyse boğaz geçiyor aradan, güneyi Marmara, kuzeyi Karadeniz, deniz suyu sıcaklıkları da hala yüksek.”

Herkesin merak ettiği o soru “İstanbul’a kar yağacak mı?” “Önümüzdeki bir hafta içerisinde bir şey beklemiyorum ben.”

TÜRKİYE’NİN EN SOĞUK NOKTASI -32 DERECE

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonundan alınan il ve ilçelere ait meteorolojik parametrelerde, Türkiye’nin en soğuk noktası gece eksi 32,2 derece ile Ardahan’ın Çıldır ilçesi olarak kayıtlara geçti.

Bölgede diğer bazı illerde de gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere; Erzurum’un Tekman ilçesi Hacıömer köyünde 32, Van’ın Çaldıran ilçesi Bezirhane köyünde 28,5, Bitlis’in Adilcevaz ilçesine bağlı Çanakyayla köyünde 28, Tunceli’nin Ovacık ilçesinde 25,7, Kars merkez Harakani Havalimanında 24,4, Erzincan’ın Otlukbeli ilçesi ve Muş’un Bulanık ilçesinde 23,5, Ağrı’nın Patnos ilçesinde 21,5 ve Bayburt’un Demirözü ilçesine bağlı Beşpınar köyünde 21,3 derece olarak ölçüldü.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL