Dünya Manşet

Tansiyon yükseldi, fiyatlar uçtu… Küresel ekonomide yeni kriz

Yemen’deki Husiler, Kızıldeniz’den geçerek İsrail’e varacak gemileri hedef alacaklarını açıklaması sonrası gemi sigortalarının fiyatları uçtu. Söz konusu gelişme ekonomik krizi iyice körükledi. Bu durum ise ticareti Süveyş Kanalı’na bağlı olan..

Tansiyon yükseldi, fiyatlar uçtu… Küresel ekonomide yeni kriz

Yemen’deki Husiler, Kızıldeniz’den geçerek İsrail’e varacak gemileri hedef alacaklarını açıklaması sonrası gemi sigortalarının fiyatları uçtu. Söz konusu gelişme ekonomik krizi iyice körükledi. Bu durum ise ticareti Süveyş Kanalı’na bağlı olan İsrail’de büyük bir endişeye de yol açtı. İşte detaylar…

Tansiyon yükseldi, fiyatlar uçtu… Küresel ekonomide yeni kriz

Süveyş Kanalı’nın bir çatışma nedeniyle kapanması, İsrail ile birlikte ABD ve Avrupa ülkelerini büyük ekonomik kayıpla yüz yüze getirecek.

İsrail’in saldırılarının ardından Yemen’deki Husiler, Kızıldeniz’den geçerek İsrail limanlarına gidecek gemileri hedef alacaklarını açıkladı.

Yeni Şafak’ın haberine göre, 19 Kasım’dan bu yana Husiler, terör devleti İsrail’e giden birçok gemiyi hedef alarak işgalcilerin Süveyş Kanalı’na bağlı olan ticaret damarına büyük bir darbe vurdu. Kızıldeniz ve Süveyş Kanalı’nın Akdeniz’e açılan deniz ticaret yolunun bulunduğu bölge, İsrail ve Siyonist lobinin etkisiyle ve Husilere karşı ABD’nin öncülüğünde kurulan deniz koruma gücü nedeniyle de adeta bir ateş çemberine dönüşmüş durumda.

KÜRESEL EKONOMİDE YENİ KRİZ: GEMİ SİGORTA PRİMLERİ

Bu ateş çemberinin alevleri ise küresel ticarette büyük bir krizin harlanmasına neden oldu.

Kızıldeniz’i Akdeniz’e bağlayan 193 kilometre uzunluğundaki Süveyş Kanalı, küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’sine aracılık ediyor. Ancak, İsrail’deki katliamların sebep olduğu gerginlik nedeniyle, Süveyş Kanalı’ndan geçişlerde azalma yaşanıyor.

Günlük ortalama 49 geminin geçtiği kanaldan geçişler, son iki ayda yaklaşık yüzde 40 oranında azaldı. Gemi geçişlerinin azalması küresel deniz ticareti için tek başına büyük bir sorun teşkil ederken, bu durum gemi sigorta primlerinin artmasına ve ekonomik krizin devasa boyutlara ulaşmasına da neden oldu.

GEMİ SİGORTA PRİMLERİ 10 KATA KADAR ARTTI

Kızıldeniz’de yükselen tansiyon nedeniyle bölgede harp sigortaları için talep edilen primler de yükselmeye başladı.

Harp riski yüksek yerlere gitmesi söz konusu olan bir geminin sigorta maliyetindeki en büyük kalemin harp riski primi olabileceği ifade edilirken, Gazze saldırılarının başlamasının ardından İsrail limanlarına uğrayacak gemilerin güvenlik seviyesinin en üst noktaya çıkarılmasının Doğu Akdeniz’de deniz taşımacılığını ciddi şekilde sekteye uğrattığı, bölge limanlarına uğrak yapacak gemilerin ödeyeceği ek savaş riski primlerinin 10 kata kadar arttığı öğrenildi.

PRİMLERİ BELİRLEYEN FAKTÖRLER NELER?

Gemi sigorta primlerinin belirlenmesinde ise farklı faktörler yer alıyor.

Her sigorta şirketi kendi risk algısına göre fiyatlandırma yaparken, söz konusu fiyatlandırmaya geminin kaçırılma veya fidye sigortasının olup olmaması ve gemideki ilave güvenlik tedbirleri de dikkate alınıyor.

EVER GREEN’İN KAZASI SİGORTACILARIN BAKIŞINI DEĞİŞTİRDİ

Öte yandan geçtiğimiz yıllarda The Ever Given adlı tanker gemisinin kanalı günlerce kapatarak küresel ticarette olumsuz etkiye neden olduğu Süveyş Kanalı’ndaki kazadan sonra sigortacıların kanallara bakışı da negatife doğru ilerlediği öğrenildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL